Miks me geriljaaiandusega tegeleme?

Fridays for Future Eesti hakkas tegelema geriljaaiandusega, sest looduse linna toomine on üks viise, kuidas leevendada kliimamuutuste mõjusid, kannustada kogukonnaliikumisi ning anda inimlik vastulöök industrialiseeruvale maailmale, kus indiviidi tegude olulisus on vähenemas. 

Linnas jalutades on lihtne märgata kohti, mis on linna hoolest ilma jäänud. Eriti Tallinna linn on suunatud autostumise suurenemisele ning loodust jääb meie ümber aina vähemaks. Kelle ülesandeks jääb asfalti vastu võitlemine maailmas, mida suunab raha? Ja raha vaatab ainult asfalti poole. 

Loodusel on veider komme anda inimesele kõik, mida eluks tegelikult vaja on. Lisaks on roheluses viibimine hea meelele — see aitab meil rahuneda ja hoiab aju stressileveli madalama. Loodus kaitseb meid ka ekstreemsete ilmastikuolude eest linnas — kuumaga on taimerohkematel aladel jahendam ning suure vihmaga suudab mullastik puhvrina töötada, mis vedelikku edas hoiab. 

Geriljaaianduse üks eesmärke on ka mesilastele tolmendamisvõimaluse pakkumine. Tänapäevase popi murulapi miinus on see, et õiteta sureb loodus välja. Seetõttu olemegi valinud külvamiseks mitmeaastased taimed ja seemned, et kohtades, mida üritame õitsemisele kannustada, loodus inimese pideva hooleta välja ei sureks. 

Leidsime endale juhendajaks Jane Raametsa, kes on Tallinna Tehnikaülikooli inseneriteaduskonna dekaan, tööstusökoloogia programmijuht ja Maaülikooli aianduseriala lõpetanu. 

Meie projektiga võivad ühineda kõik, kes soovivad kaasa mõelda ja aidata. Kõik, kes tahavad midagi muuta. Ühendust võib meiega võtta Instagramis @FFF_EESTI või Facebookis Fridays for Future Eesti. 

Kontakt: sj[at]fridaysforfuture.ee