Mondo noortekonkursi tööd peegeldavad muret tuleviku pärast

Mondo Maailmakool korraldas kliimamuutuste- ja rändeteemalise noortekonkursi, mille eesmärgiks oli innustada Eesti noori väljendama oma mõtteid ja tundeid globaalsetel teemadel. Kokku esitati 52 tööd 106 noore poolt üle Eesti – Narvast Saaremaani ja Võnnust Viimsini. Nii noortekonkursi kui maailmapäevade konkursi võitjad kuulutati välja pidulikul üritusel Tallinnas, Erinevate Tubade Klubis. 

Noortekonkursil oli kolm võidutööd. Praktilise töö kategoorias tunnistati võitjaks Anna Celine Krausi (Gustav Adolfi Gümnaasium) ja Roosmari Pihlaku (Mustamäe Gümnaasium) #WiseAndShine nimeline podcast. Loovtöö kategoorias tulid võitjateks Karis Kivi ja PilleliisLeemet (Saaremaa Gümnaasium) videoga “Mida me teeme?” ning Grete Kaio ja Anete Nool (Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium) samuti videoga. Viimased pälvisid ka Matsalu Loodusfilmide Festivali eriauhinna – video linastuse festivalil.

Žürii äramärkimist leidis viis tööd: Diana Kelleri (Viimsi Kool) digimaal, Sofia Simone Lammase ja Robert Petrovi (Hugo Treffneri Gümnaasium) video “Tsükkel”, Paula Nõmme ja Elise-Maria Trei (Saaremaa Gümnaasium) video “Climate Change Isn’t real”, Robin Leki (Tallinna 32. Keskkool) näitus ja video “1,5 C° soojem… või?” ning Kennert Viirmaa (Pärnu Ühisgümnaasium) projekt ja veebinäitus “Jäätmete vähendamine linnaruumis”. 
Fridays for Future Eesti organisatsiooni eriauhinna pälvisid Julia Land, Maria Mishatova ja Marem Uzhakhova (Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasium) venekeelse informatiivse video ja veebilehe eest. 

Žüriisse kuulusid maailmahariduse ekspert Mari Jõgiste Mondost, režissöör Anu Aun, Susanna Veevo organisatsioonist PACE, kliimaaktivist Sandra Kartau Fridays For Future Eesti organisatsioonist ning dokumentalist Heli Tetlov Matsalu Loodusfilmide Festivali korraldusmeeskonnast. 

Žanritest osutus kõige populaarsemaks video, aga töid esitati ka koomiksi, maali, kollaaži, puutöö, esitluse, väitluse, animatsiooni, mõminaräpi, lühifilmi ja laulu vormis. Paremikuga konkursil osalenud töödest saab tutvuda virtuaalnäitusel siin.Noortekonkursi kolme võidutöö autoritele on auhinnaks osalemine 2022. aastal Austrias toimuvas noorte kliimalaagris või rahvusvahelisel dokumentaalfilmifestivalil One World Prahas.