ANNA ENDA KORTERIÜHISTU ÜLES

Tegime linnaruumifestivalil aktsiooni, küsides: „Kas teisel pool aeda on muru rohelisem? Anna enda korteriühistu üles.” Saadame korteriühistule informatiivse kirja, et majaelanikud tunnevad huvi parema haljastuse kohta, samuti lisame aiasoovitusi.

Üle 50 inimese andis enda korteriühistu üles ning kellel soovi, saavad tänini salaja saata enda korteriühistu meiliaadressi SIIA.

Need, kes on julged või kellel on suurem käpp korteriühistutel sees, saavad võtta meie kirja ja seda ise jagada või lahti mõtestada.

Kiri ise on siin:

Hea kortermaja ühistu juhataja või liige!

Teid on antud üles!

Keegi Teie kortermajast leiab, et maja ümber oleval rohealal või aias esineb probleeme ning praegused praktikad vajavad muutust. Elanike hinnangul võiks muutused tuua inimestele silmailu ja aidata kaasa looduslikule mitmekesisusele. Kirjutan just Teile, sest olete positsioonis, kus muutuste ellu kutsumine võib kõigi majaelanike elu rikkamaks muuta, ning ehk on teil lihtsalt vaja kübeke nõu. 

Aktsiooni korraldavad Fridays for Future Eesti kliimaaktivistid, kelle soov on parandada iga inimese suhet teda ümbritseva loodusega ning aidata näha, kuidas me saame aidata iseennast ühes loodusega. 

Miks me peame linnalooduse eest hoolitsema? 

Linn asub kohas, kus kunagi oli palju loodust, ning linnad tehti kohtadesse, kus loodus oli väga mitmekesine – oli vett, oli head mulda, oli putukaid, loomi ja juba teisi inimesi. Ka nüüd vajame me loodust samal põhjusel – see aitab meil ellu jääda ning kaitseb meid äärmuslike ilmastikutingimuste eest (kui sajab liiga palju vihma, siis mullastik on suuteline seda sisse imama; kui tuleb tugev tuul, kaitsevad meid puud; kui on väga kuum suvi, siis on just loodus see, mis temperatuuri linnas all hoiab). 

Kuidas oleks hea enda murulapi eest hoolitseda?

Viimastel aastatel on ilmselgelt näha, kui palju niidetud muru sureb esimese kahe kuumapäevaga ära. MIda sellises olukorras teha? Kõige lihtsam ongi – loobu tihedast niitmisest. See tuleb oluliselt odavam, muru hoiab endas pikemalt vett ja ei pea enda ravimisega tegelema. Nii on muru kauem roheline ja kiirgab endast ka maa jahedust. 

Foto 1. 1. august, väljas 31 kraadi. Niidetud muru alal on 37 ℃; niitmata ligikaudu 30 ℃ .(Kuumakaamera kadreering on pisut rohkem paremal) Allikas: Õhtuleht / Aveliina Helm
Foto 2 // Kollaaž. Allikas: Erakogu

Hea on, kui murus on rohkem kui ainult ühte liiki taimi. Ristikhein, nii valge kui punasena, on hea lisand, mida enda aeda külvata (pilt 1). Kui olete suisa loodusesõber, siis niidulilled tekitavad efektse atmosfääri ja küllusliku ilunaudingu (pilt 2). Juhul kui tahate muru sees liikuda, saate niita endale ette alad, kus rohkem liigutakse, ning alad, mis niivõrd kasutuses ei ole, võiksid jääda puutumata (pilt 3). Kui juhtub nii, et teie muruplatsi ümbruses on palju poste, siis ehk oleks hea paar metsviinapuud nende juurde suunata – need tekitavad väga huvitava konstruktsiooni, mis võib majaelanike lemmikobjektiks saada (pilt 4). Kusjuures nii ongi – kui tekitada selline maastik, millega majaelanikud suhestuda saavad, siis on nad ka varmamad ise hoolitsemisse panustama.

Foto 3. JUHEND – Kuidas koduõue muru abil elurikkust toetada? // Eesti Looduse Fond 2022

Soovitame enamasti kasutada Eesti looduses olevaid taimi ja seemneid.

Ära mitte mingi hinna eest asenda muruplati asfaltiga!

Selline rumal tegu võib viia maja kiirema purunemiseni. Majad ei ole ehitatud sellise kuumuse jaoks, mis võib tekkida majade ümber, kus pole loodust. Parem oleks istutada puu, mille võra kaitseb majaelanikke ning pakub loodusele ka pelgupaika. Autod ja puud saavad eksisteerida teineteisele lähedal, kuid rajades muruplatsi asemele asfalti, loote Te kuumasaare tekkimise võimaluse ning ka vedelik jääb aladele kauemaks. 

Siin on üks hea näide, kui palju kuumem on asfaltil:

Foto 4. Allikas: Õhtuleht / Aveliina Helm

Sügisene aeg

Sügis on paljudele taimedele hea aeg, mil hakata enda juuri ülejäänud eluks valmis panema. Maja ette võib sügisel külvata ja istutada paljusid taimi, keda kevade tärkades juba nautima saab hakata. Veebist otsides leiab just Teie mullasordile ja asukohale häid sorte. Olge julge ja katsetage! 

Kokkuvõte

Iga muru ja iga inimene on erinev, kuid hetkel on arusaadav, et kunagine mälestus sellest, et hoolitsetud muru on madal ja ainult üheliigiline, ei ole enam jätkusuutlik. Õnn ja rikkus peituvad selles, kui palju elu me suudame enda murus hoida, palju lisaväärtust see tekitab ja kaua see ise hakkama saab. 

Sellised tegemised vajavad majaelanike koostööd ja siirast soovi paremaks homseks. Ärge muretsege – Teil on juba kambas keegi, kes tahab aidata. Skeptikutest – muutus mullastikus võtab aega ja nii on ka majaelanikega. Loodame, et Teil on jaksu ja visadust, et majaelanikega muutused läbi rääkida. 

Esimesele 30 muutusesoovijale kingime kaks istikut, mis nende maja ette sobiksid, ning soovi korral aitame neid ka istutada. Selleks saatke selle kirja vastusena pilt Teie murust ja väike visioon sellest, kuidas hakkate muruplatsi muutma. 


JUHEND – Kuidas koduõue muru abil elurikkust toetada?  // Eesti Looduse Fond 2022
VIDEO  – Igaühe looduskaitse ǀ Aveliina Helm: Miks meil elurikkust vaja on?

Lisalugemist:

Aveliina Helm: linnaloodus – kellele ja milleks?

Anna-Liisa Unt: Ääremärkusi linnaloodusest

Teeme selgeks: miks vajavad linnad rohealasid ja millised puud on parimad õhupuhastajad?

INTERVJUU Maximilian Nawrath: Tervisesõbralik linnaloodus

Looduskaitse ekspert Merle Kuris: rohke haljastus aitab kuumalaine ajal linnaõhutemperatuuri alandada

Kui soovite rohkem infot selle kohta, kuidas ja mida külvata, siis võite kontakteeruda Sandraga sj[ät]fridaysforfuture.ee

Fridays For Future Eesti on grupp aktiivseid noori, kes kõik tegelevad igapäevaselt parema tuleviku saavutamisega. Enamasti üritame tähelepanu pöörata kliimamuutuste olulisusele, kuid üritame arendada enda kogukondi igas suunas. Liikumise põhiosa moodustavad põhikooli- ja gümnaasiumiealised õpilased, aga on ka üliõpilasi ja vanemaid aktiviste. Meiega saavad liituda kõik, kes soovivad panustada paremasse tulevikku, kus me ühiskonnana oskame muredega hakkama saada. Rohkem infot saab meie kodulehelt fridaysforfuture.ee